Hírek

Tartalom listázó

Létrehozva: 2023 május 30.

Magas szintű MATE-delegáció Georgiában

Május 17-én hivatalos MATE-delegáció utazott Tbiliszibe, Georgia fővárosába. A delegációt Dr. Bencsik Dávid nemzetközi igazgató vezette, tagjai Marosi-Marczell Viktória központvezető-helyettes, Startégiai és Koordinációs Központ, Dr. Temesi István igazgatóhelyettes, Agrár- és Élelmiszergazdasági Intézet, Dr. Kovács Bernadett igazgatóhelyettes, Vidékfejlesztési és Fenntartható Gazdasági Intézet. Munkatársainkat agrárvállalatok is kísérték, Zsiborás József kereskedelmi igazgató, Vitafort Zrt, Dr. Pomozi István ügyvezető igazgató Drem Kft, Kavalli, Helembai Jenő exportigazgató, Vitafort Zrt, Bencsik Attila és Tarina Krisztina ügyvezető igazgatók Albitech Kft és GLIA. Küldöttségünkhöz – amely Dr. Nagy István agrárminiszter delegációjának is része volt – az Agrárminisztérium munkatársai is csatlakoztak Egri Lilla főosztályvezető és Íjgyártó Judit osztályvezető személyében. A kiutazókat a helyszínen a program összetételéhez jelentős hozzájárulást biztosító Sikó Anna Mária nagykövet asszony és Mikecz Gábor elsőbeosztott fogadta.


​​​​​​A hivatalos program május 18-án kezdődött a Tbiliszi Innovációs és Technológiai Ügynökségnél laborbejárással, szinergiák feltárásával az ügynökség vezetőségével, valamint találkozók valósultak meg érdeklődő startup vállalatokkal. Ezt követte az egyetemközi együttműködést célzó egyeztetés a Georgiai Közszolgálati Egyetemen (GIPA). A megbeszélésen a tudományos együttműködés, a mobilitás és az ösztöndíjprogramok megvitatása mellett a felek szándéknyilatkozatot is aláírtak, amely intézményi keretet biztosít az egyetemek közötti kapcsolatok továbbfejlesztéséhez. A megállapodást Dr. Bencsik Dávid nemzetközi igazgató és Nikoloz Bakradze nemzetközi igazgatók látták el kézjegyeikkel. A GIPA-MATE szakterületi együttműködések elmélyítése céljából Dr. Temesi István igazgatóhelyettes, Agrár- és Élelmiszergazdasági Intézet és Dr. Kovács Bernadett igazgatóhelyettes, Vidékfejlesztési és Fenntartható Gazdasági Intézet, több tanszéket és labort is meglátogattak. A MATE delegáció a Georgiai Kereskedelmi és Iparkamara szervezésében is bemutathatta nemzetközi piacokra alkalmas kínálatát, küldöttségünk számára Magda Bolotashvili ügyvezető igazgató-helyettes szervezett B2B találkozókat. Cél a kereskedelmi kapcsolatok elősegítése volt a két ország között.


​​​​​​Shalva Tchkadua rektor és Dr. Bencsik Dávid nemzetközi igazgató Sikó Anna Mária, Magyarország georgiai nagykövetének jelenlétében május 19-én aláírta a Georgiai Iakob Gogebashvili Telavi Állami Egyetem és a MATE együttműködését rögzítő megállapodást. A nagykövetségi aláírást követően a Georgiai Farmerszövetség vezetője, Tamar Toria főigazgató asszony az intézmény székhelyén fogadta delegációnkat és adott széleskörű tájékoztatást a georgiai agrárfejlesztésekről. A Georgian Farmers’ Association (GFA) 2012-ben alakult nem kereskedelmi, non-profit jogi személyként. Jelenleg a szervezet mintegy 4000 gazdálkodót egyesít Georgia-szerte. Az Egyesület segíti a kormány és a gazdálkodók párbeszédét. A GFA hatékonyan működik együtt a kormányzati szervekkel, hozzájárult az Agrárfejlesztési Stratégia elkészítéséhez és részt vesz a szakpolitikai döntéshozatali folyamatokban is. Az Egyesület számos kormányzati és nem kormányzati testület tagja, mint például a Georgiai Kereskedelmi és Iparkamara (GCCI) és a Georgiai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Szövetség (GAARD). 2013-ban partnere lett a COPA-COGECA-nak, az európai gazdálkodók és szövetkezetek mezőgazdasági szövetségének.

A Georgiai Agrárminisztérium is fogadta küldöttségünket, Nino Tandilashvili első miniszterhelyettes és munkatársai folytattak megbeszélést a MATE-delegációval. Ennek keretében bemutattuk a MATE agrárkülpiaci szerepvállalását és eltökéltségét, saját fejlesztéseinek széles körben történő rendelkezésre bocsátásáról, valamint bemutatkozhattak agrárvállalataink is. A megbeszélés témáit kapacitásfejlesztés és tudástranszfer, hulladékgazdálkodás, bio-termékek körének bővítése, állami támogatást élvező mezőgazdasági programok és potenciális közös projektlehetőségek dominálták.

Dr. Bencsik Dávid nemzetközi igazgató, Marosi-Marczell Viktória központvezető-helyettes, Startégiai és Koordinációs Központ, Dr. Temesi István igazgatóhelyettes, Agrár- és Élelmiszergazdasági Intézet, Dr. Kovács Bernadett igazgatóhelyettes, Vidékfejlesztési és Fenntartható Gazdasági Intézet május 19-én munkavacsorán vett részt a Georgiai Közszolgáltai Egyetem (GIPA) vezetőivel.

Május 20-án delegációnk meglátogatta Kaheti-régióban a Iakob Gogebashvili Telavi State University központját, ahol Shalva Tchkadua, az egyetem rektora és Tamar Aslanishvili nemzetközi igazgató mutatták be az intézményt és kezdeményeztek projektszintű kapcsolatépítést. Az egyetemi találkozót követően küldöttségünk meglátogatta a 2021-ben Dr. Gyuricza Csaba rektor és Dr. Bencsik Dávid korábbi helyettes-államtitkár által korábban megismert WonderNut mogyorófarmot és szárító/tároló üzemet, hogy annak fejlődését megtekintése. Delegációnkat a társtulajdonos Sandro Nozadze vezette körül. A létesítmény időközben 100 hektáros méretre bővült és jelenleg egy héj-roppantó, feldolgozó üzem fejlesztését készíti elő.

Május 21-én Marosi-Marczell Viktória központvezető-helyettes, Startégiai és Koordinációs Központ a Vitafort Kft-t képviselő Helembai Jenő exportigazgatóval a TaoFood halfarm telepeit és feldolgozó üzemeit tekintették meg. A telep alkalmat ad a MATE és a Vitafort együttműködésére, a georgiai partnerrel történő közös projekt indítására.

Dr. Nagy István agrárminiszter és Ökrös Oszkár helyettes-államtitkár május 22-én érkezett Tbiliszibe és ezzel MATE-delegációnk az agrárminiszterhez csatlakozva meglátogatta a Jighaura Állami Növénykutató Intézetet, amelyet 2021-ben Dr. Gyuricza Csaba rektor és Nyitrainé Dr. Sárdy Diána campus-főigazgató is megismert 2021-évi georgiai látogatása során. Levan Ujmajuridze az intézet vezetője mutatta be a közel 100 hektáron zajló szőlészeti és borászati fejlesztőmunkát. Ezt követően a magyar agrárminiszter és kísérete egy regionális gyümölcsfeldolgozó üzem fejlesztését ismerhette meg, amely egyszerre biztosítja a rövid ellátási lánc alapját képező helyi gyümölcsök átvételét és feldolgozását.